Τρίτη 16 Αυγούστου 2022

Kρήτη: 8χρονο παιδάκι υπέστη ανακοπή την ώρα που έπαιζε

Άμεσα συγγενείς του, του έκαναν ΚΑΡΠΑ ενώ ειδοποιήθηκε το ΕΚΑΒ.

NEWSROOM icon
NEWSROOM
Kρήτη: 8χρονο παιδάκι υπέστη ανακοπή την ώρα που έπαιζε EUROKINISSI

Ώρες αγωνίας στην Κρήτη καθώς ένα 8χρονο παιδί έπαθε ανακοπή καρδιάς την ώρα που έπαιζε. Το παιδάκι νοσηλεύεται στο Βενιζέλειο νοσοκομείο

Σύμφωνα με πληροφορίες του cretapost.gr, όλα συνέβησαν χθες σε περιοχή της Μεσαράς όταν το παιδί την ώρα που έπαιζε υπέστη ανακοπή.

8χρονο παιδί έπαθε ανακοπή

EUROKINISSI

8χρονο παιδί έπαθε ανακοπή: Του έκαναν ΚΑΡΠΑ οι συγγενείς του

Άμεσα συγγενείς του, του έκαναν ΚΑΡΠΑ ενώ ειδοποιήθηκε το ΕΚΑΒ με τους διασώστες να ξεκινούν τις διαδικασίες για την επαναφορά του στη ζωή μεταφέροντάς το παράλληλα στο Κέντρο Υγείας Μοιρών.

Εκεί οι γιατροί συνέχισαν την μάχη και επανήλθε ο καρδιολογικός παλμός στο 8χρονο παιδί και αποφάσισαν την άμεση μεταφορά του στο Βενιζέλειο.

«Το παιδί ήρθε σε εμάς με παλμό και οι γιατροί αμέσως ξεκίνησαν τις διαδικασίες για την σταθεροποίησή του. Αυτή τη στιγμή είναι σε σχετικά καλή κατάσταση ωστόσο υποβάλλεται σε μία σειρά από εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί τι συνέβη», ανέφερε στο cretapost, η αναπληρώτρια διοικήτρια του Βενιζελείου νοσοκομείου, Ε. Κωστάκη.

8χρονο παιδί έπαθε ανακοπή

EUROKINISSI

Τι πρέπει να κάνετε άμεσα αν κάποιος πάθει ανακοπή

1. Καλέστε το 166

Θα πρέπει να καλέσετε αμέσως το 166 για ένα ασθενοφόρο.

Το BHF διαπίστωσε σε μια έρευνα ότι περίπου οι μισοί από τους επιζώντες καρδιακής προσβολής καθυστέρησαν να ζητήσουν ιατρική βοήθεια για τα συμπτώματά τους για πάνω από μία ώρα.

Το να καλέσετε επιτόπου ιατρική βοήθεια μπορεί να είναι η διαφορά μεταξύ ζωής και θανάτου σε μια καρδιακή προσβολή.

2. Χορηγήστε μια ασπιρίνη

Χορηγήστε ένα δισκίο ασπιρίνης (300mg)  εκτός εάν το άτομο έχει διαγνωστεί με αλλεργία στην ασπιρίνη (παρακεταμόλη).

3. Εάν το άτομο έχει χάσει την αισθήσεις του, κάντε του τεχνητή αναπνοή

Μια καρδιακή ανακοπή είναι ελαφρώς διαφορετική από μια καρδιακή προσβολή, καθώς συμβαίνει όταν η καρδιά σταματήσει να χτυπάει.

Το άτομο που θα σας μιλήσει από το 166 μπορεί να είναι σε θέση να σας δώσει οδηγίες για να κάνετε στον/στην ασθενή τεχνητή αναπνοή (καρδιοπνευμονική ανάνηψη).

Αν δεν γνωρίζετε από πρώτες βοήθειες, θα σας δοθούν οδηγίες για να κάνετε θωρακικές συμπιέσεις.

Ακολουθήστε το dikastiko.gr στο Google News και δείτε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο στο dikastiko.gr

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ