Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020

Γενικός εισαγγελέας του Δικαστηρίου της Ε.Ε. ανέλαβε ο Αθανάσιος Ράντος

NEWSROOM icon
NEWSROOM
Γενικός εισαγγελέας του Δικαστηρίου της Ε.Ε. ανέλαβε ο Αθανάσιος Ράντος

Μετά και τη σχετική πρόταση της ελληνικής κυβέρνησης, ο μέχρι πρότινος πρόεδρος του ΣτΕ Αθανάσιος Ράντος αναδείχθηκε γενικός εισαγγελέας του Δικαστηρίου της Ε.Ε.

Οι εκπρόσωποι των κυβερνήσεων των κρατών-μελών διόρισαν σήμερα τους τρεις δικαστές και τον γενικό εισαγγελέα στο Δικαστήριο της Ε.Ε. Όπως αποφάσισαν ο Αθανάσιος Ράντος διορίστηκε γενικός εισαγγελέας από τις 7 Σεπτεμβρίου 2020 έως τις 6 Οκτωβρίου 2021 μετά την αποχώρηση του Ηνωμένου Βασιλείου από την ΕΕ.

Παρά τις αήθεις επιθέσεις που είχε δεχθεί, όπως έγραψε και το dikastiko.gr, ήρθε η έμπρακτη αναγνώρισή του με πρώτη την επιλογή του από το υπουργικό συμβούλιο ως προέδρου του ΣτΕ –αν και με καθυστέρηση- και τώρα ως γενικού εισαγγελέα του Δικαστηρίου της Ε.Ε.

Σύμφωνα με την απόφαση των εκπροσώπων των κυβερνήσεων των κρατών- μελών, οι τρεις δικαστές που διορίζονται είναι:

* Ο Κοέν Λενάρ (Βέλγιο) από τις 7 Οκτωβρίου 2021 έως τις 6 Οκτωβρίου 2027 ως μέρος της μερικής ανανέωσης της σύνθεσης του Δικαστηρίου. Η θητεία 14 δικαστών και 6 γενικών εισαγγελέων του Δικαστηρίου θα λήξει στις 6 Οκτωβρίου 2021.

* Η Ινέτα Ζιμέλε (Λετονία) από τις 7 Σεπτεμβρίου 2020 έως τις 6 Οκτωβρίου 2024 μετά την παραίτηση του Εγκίλ Λέβιτς.

* Ο Γιαν Πασέρ (Τσεχία) από τις 6 Οκτωβρίου 2020 έως τις 6 Οκτωβρίου 2024 μετά την παραίτηση του Ζίρι Μαλενόβσκι.

Ποιος είναι ο νέος γενικός εισαγγελέας

Ο Αθανάσιος Ράντος γεννήθηκε στην Αθήνα το έτος 1953. Έλαβε πτυχίο Νομικής από το Πανεπιστήμιο Αθηνών (1976) με Άριστα καθώς και μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών πάνω στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο από το Πανεπιστήμιο Βρυξελλών (1990) με μεγάλη διάκριση.

Είναι δικηγόρος Αθηνών από το 1978 και μεταξύ των σημαντικότερων θέσεων που έχει υπηρετήσει είναι οι εξής:

* Εισηγητής του Συμβουλίου της Επικρατείας, 1979.

* Πάρεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας, 1984.

* Σύμβουλος της Επικρατείας, 1996.

* Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας, 2009.

* Ήδη, Πρόεδρος του Ε΄ Τμήματος του  Δικαστηρίου.

Προήδρευσε επί σειρά ετών του Δικαστηρίου Αγωγών Κακοδικίας και του Πειθαρχικού Συμβουλίου των μελών ΔΕΠ ΑΕΙ. Προεδρεύων επί σειρά ετών του Συμβουλίου Συμμόρφωσης της Διοικήσεως στις δικαστικές αποφάσεις. Διετέλεσε για τρεις θητείες μέλος του Ανωτάτου Ειδικού Δικαστηρίου και προήδρευσε σε συνεδριάσεις του. Επίσης, υπήρξε μέλος του Ανωτάτου Δικαστικού Συμβουλίου Διοικητικής Δικαιοσύνης.

Δίδαξε επί 21 έτη στην Εθνική Σχολή Δικαστικών Λειτουργών (Ευρωπαϊκό Δίκαιο, Διοικητικό Δίκαιο) καθώς και στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Μελέτες και εισηγήσεις του σε επιστημονικά συνέδρια δημοσιεύθηκαν σε επιστημονικά περιοδικά.

Διετέλεσε πρόεδρος πολλών νομοπαρασκευαστικών επιτροπών καθώς και μέλος της Κεντρικής Νομοπαρασκευαστικής Επιτροπής. Υπήρξε μέλος της συντακτικής επιτροπής της Επετηρίδας Δικαίου Προσφύγων και Αλλοδαπών, που εκδίδεται από την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα, καθώς και άλλων επιστημονικών περιοδικών και σωματείων. Γνωρίζει Γαλλικά και Αγγλικά.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ