Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Ο τελικός ήταν ένα πραγματικό θρίλερ με τον Στέφανο Τσιτσιπά να κατακτά τα δύο πρώτα σετ και να φτάνει πολύ κοντά στη νίκη.

NEWSROOM icon
NEWSROOM
Ρολάν Γκαρός: Νικητής στις καρδιές μας ο Τσιτσιπάς – “Το πήρε” ο Τζόκοβιτς – ΒΙΝΤΕΟ – ΦΩΤΟ twitter

Όχι δάκρυα για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Έλληνας πρωταθλητής στην παρθενική του εμφάνιση του σε τελικό Ρολάν Γκαρός, (έγραψε ιστορία καθώς είναι ο πρώτος Έλληνας που πετυχαίνει κάτι τέτοιο), έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του τροπαίου καθώς κέρδιζε με 2-0 σετ τον Σέρβο Νόβακ Τζόκοβιτς αλλά ο αντίπαλος του έκανε την ολική ανατροπή και βγήκε νικητής με 2-3 σετ (7-6, 6-2, 3-6, 2-6, 4-6).

Ο Τζόκοβιτς που παραμένει στη πρώτη θέση στη παγκόσμια κατάταξη κατέκτησε τον 19ο τίτλο σε Gran Slam και έφτασε σε απόσταση αναπνοής τους Ναδάλ και Φέντερερ που έχουν από 20.

Ο τελικός ήταν ένα πραγματικό θρίλερ με τον Στέφανο Τσιτσιπά να κατακτά τα δύο πρώτα σετ και να φτάνει πολύ κοντά στη νίκη. Εκεί ήρθε η αντίδραση του Νόλε που έβαλε δύσκολα στον Στέφανο, έφερε το ματς στην ισοπαλία και τελικά βγήκε νικητής στο πέμπτο και τελευταίο σετ κερδίζοντας τον τίτλο του Ρολάν Γκαρός.

Ο Τσιτσιπάς έγραψε το όνομα του με χρυσά γράμματα στο Ρολάν Γκαρός, το ελληνικό τένις πανηγυρίζει την πρώτη του τεράστια επιτυχία σε διεθνές επίπεδο καθώς για πρώτη φορά Έλληνας τενίστας βρέθηκε σε τελικό Gran Slam, και είναι ακόμα η αρχή, καθώς ο Έλληνας πρωταθλητής αλλά και η Μαρία Σάκκαρη που έφτασε μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης έχουν όλο το μέλλον δικό τους.

Ο τελικός

Όπως αναμένονταν τόσο ο Τσιτσιπάς όσο και ο Τζόκοβιτς ξεκίνησαν δυνατά στον τελικό με ατελείωτα ράλι από το πρώτο game το οποίο κράτησε 7 λεπτά και βρήκε νικητή τον Στέφανο που πέτυχε τρεις συνεχόμενους άσους.

Ο Νόλε πέρασε στην αντεπίθεση και το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον Τσιτσιπά να προηγείται αλλά τον Τζόκοβιτς να ακολουθεί και να ισοφαρίζει. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 5-4 αλλά ο Σέρβος έφερε πάλι το ματς στα ίσα (5-5), στη συνέχεια «έσπασε» το σερβίς του Στέφανου για το 5-6, αλλά η απάντηση του Τσιτσιπά ήταν άμεση ισοφάρισε σε 6-6 και οδήγησε το ματς σε ταί-μπρέικ.

Στο τελευταίο game o Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 4-0, ο Νόλε μείωσε σε 4-2 και προσπέρασε σε 5-6, αλλά ο Στέφανος έφερε εκ νέου ισοπαλία 6-6, προσπέρασε με 7-6, και πήρε τη νίκη με 8-6 μετά από 72 λεπτά για να κάνει το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ εξελίχθηκαν καλύτερα τα πράγματα για τον Έλληνα πρωταθλητή καθώς «έσπασε» νωρίς το σερβίς του Τζόκοβιτς, προηγήθηκε με 2-0 και στη συνέχεια διατήρησε τη διαφορά των δύο games ( 3-1, 4-2) και βρέθηκε μια ανάσα από την κατάκτηση του δεύτερου σετ καθώς ξέφυγε με 5-2 και με άσο έκλεισε το σετ σε 31 λεπτά κερδίζοντας με 6-2 και 2-0 σετ.

Η αντίδραση του Τζόκοβιτς ήρθε στο τρίτο σετ όπου ο Σέρβος προηγήθηκε και μετά από μεγάλη μάχη κατάφερε να πάρει προβάδισμα τρία games (1-4) εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη του Στέφανου που ήρθαν κυρίως από την κούραση. Ωστόσο ο Τσιτσιπάς δεν παρέδωσε τα όπλα, και μείωσε σε 2-4, και 3-5 καθώς το πείσμα και η θέληση του Έλληνα πρωταθλητή υπερνικούσαν όσα εμπόδια και αν του έβαζε ο Σέρβος.

Ο Τζόκοβιτς, αποδείχτηκε πολύ… σκληρός για να πεθάνει και πήρε το σετ με 6-3 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε νικηφόρα στο τέταρτο σετ παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα 4-0 games και μετέφερε το άγχος τον Τσιτσιπά που προσπαθούσε να κρατηθεί κοντά στο σκορ και να συνεχίζει να πιέζει τον Σέρβο. Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 1-4, και 2-5, όμως ο Τζόκοβιτς πήρε και το επόμενο game (2-6) ισοφάρισε σε 2-2 σετ και οδήγησε τον τελικό στο πέμπτο και τελευταίο σετ.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο πέμπτο σετ με τον Τζόκοβιτς να μπαίνει δυνατά στο ματς αλλά και τον Τσιτσιπά να ακολουθεί και τελικά να βγαίνει νικητής στο πρώτο game. Ο Τζόκοβιτς επανήρθε ισοφάρισε στα games (1-1) και προσπέρασε με 2-1 κάνοντας το break στον Στέφανο. Ο Νόλε συνέχισε στο ίδιο τέμπο πήρε και το επόμενο game και ξέφυγε με 3-1, ενώ κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά των δύο games (4-2). Ο Έλληνας πρωταθλητής συνέχισε τη μάχη μείωσε σε 4-3 games, αλλά Νόλε πήρε και το επόμενο (5-3), όμως ο Τσιτσιπάς ήταν και πάλι εκεί για να μειώσει σε 4-5.

Ο Τζόκοβιτς ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή και πήρε το game, μαζί το σετ και το ματς με 6-4 και 3-2 σετ μετά από μάχη που κράτησε περισσότερο από τέσσερις ώρες!